Je kopřivka nakažlivá a co na ni platí?

Kopřivka patří mezi častá kožní onemocnění, se kterými má mnoho z nás jistou zkušenost. Pokud vás přepadne, přinášíme vám rady či tipy, co na ni zaručeně platí, respektive jak postupovat při její léčbě. 

Je kopřivka nakažlivá? 

I když je mezi námi řada lidí, která se domnívá, že je kopřivka nakažlivá, není tomu tak. Nejedná se o infekční onemocnění, nemocný nemusí omezovat kontakt se svými blízkými. S čím by však kontakt omezil měl, tak s rizikovými faktory, kvůli kterým by kožní onemocnění mohlo nabrat na větších a znatelnějších obrátkách.  

Léčba kopřivky 

V porovnání s mnohými dalšími kožními nemocemi má kopřivka tu výhodu, že s postupem času odezní. Aby se podobnému scénáři předcházelo, je dobré se vyvarovat alergenu, který za kopřivkou stojí. Mnohdy si však pacient není přímo vědom toho, co kožní vyrážku způsobilo, proto v budoucnu čelí podobnému problému.  

Jak již bylo zmíněno, součástí léčby je vyhnout se dalším rizikovým faktorům. Nemluvíme pouze o potravinách, které jsou v seznamu podezřelých, ale také o slunečním záření, alkoholu nebo stresu či příliš těsném prádle, což jsou také časté spouštěče červených, svědivých pupínků.  

Projevy kopřivky je možné zmírnit 

I když kopřivka samovolně odejde stejně, jako rychle přišla, její projevy můžete znatelně zmírnit. Lékaři často předepisují kortikosteroidy nebo antihistaminika, které mohou utlumit akutní zánět. Pokud je na vině stres, předepisují se také antidepresiva.  

Jestliže jste zastánci přírodní léčby, vsaďte na mast s obsahem kopřivy, která může nepříjemné svědění zmírnit.  

Jak léčit chronickou kopřivku 

Postihla vás chronická kopřivka čili přetrvává na vašem těle až příliš dlouhou dobu, která se rovná až šesti týdnům? Pak je dobré navštívit lékaře. Chronická verze tohoto onemocnění totiž neodezní sama jako akutní podoba kopřivky, je nutné nastolit pravidelnou a dlouhodobou léčbu. Její součástí je především vyhýbání se všem známým spouštěčům, používat nesedativní antihistaminika. Jestliže se chronická kopřivka dostane do těžkého stavu, na řadu přichází i takzvané imunosupresivy.