Jak účinně léčit zánět spojivek?  

Zarudnutí očí, hnisavý sekret vycházející z koutků. Konjunktivitida může sice souviset s poraněním očí, nebo také s alergií, ale většinou se jedná o problém infekčního původu. Co si pořídit, abyste měli rychle po problému?  

Zánět spojivek potrápí 

Spojivky jsou vlastně tenkou sliznicí, která pokrývá vnitřní část víček a část bělimy, která je viditelná. Spojivky se tomuto místu říká logicky proto, že spojuje víčka a oční bulvu. Obecně se tato součást oka jmenuje spojivkový vak a označuje místo mezi víčkem a okem.  

Spojivky potřebujeme proto, aby dobře klouzala víčka při pohybu očí nebo při mrkání. Samozřejmě také chrání oko, jelikož se zde tvoří ochrana proti viry, bakteriemi, plísněmi a škodlivinami. Spojivky mají v sobě systém tenkých cév, které se při zánětu silně prokrví a spojivky jsou na první pohled červené. V té době se začínají projevovat některé symptomy.  

Jak se projevuje zánět spojivek 

Zarudnutí oka bohužel není jediným příznakem zánětu spojivek. Často nás trápí také svědění nebo řezání v očích. Stále můžeme mít pocit, že nám do oka spadlo cizí těleso, což je zejména u dětí velmi nepříjemné. Projevuje se také světloplachost a hnisavá sekrece. Naše oči jsou po probuzení často úplně zalepené. Víčka mohou být také nateklá. Zánět se často z jednoho oka rozšíří do obou očí.  

Jak se zánětem zatočit 

To první, co můžete udělat, je podávat lokálně masti a kapky s dezinfekčním účinkem. Je potřeba také vyplachovat oči borovou vodou. V případě, že potíže přetrvávají i po třech dnech, je potřeba vyhledat lékaře.  

Před tím, než budete do oka aplikovat masti, roztoky, gely a kapky, se vždy ujistěte, zda je správně aplikujete. Zde je opravdu důležité dodržet instrukce v příbalovém letáku. Mohli byste totiž zánětem ohrozit i dosud zdravé oko, nebo zánět přenést na další členy rodiny. Masti se aplikují do spojivkového vaku, poté byste měli vydržet ležet se zavřenýma očima po dobu alespoň tří minut.  

Některé přípravky mohou dočasně rozostřit zrak.