Jak si vyrobit knihu v pohodlí domova

Stane se vám někdy, že v hlavě nosíte skvělý nápad nebo myšlenku, a rozhodnete se je převést do psaného slova? Ano, mám na mysli sepsat je a vydat knižně. V dnešní době se již nejedná o něco nemyslitelného, pravdou naopak je, že spousta lidí v sobě skrývá spisovatelský talent. 

Pokud máte alespoň mlhavé povědomí o autorských peripetiích, víte, že sepsání knihy není ta nejsložitější část. Mnohem těžší je přimět některé veliké nakladatelství váš skvost vydat. Upřímně, ve více než polovině případů se to ani nepovede. Pak je nutné zvolit alternativní cestu, a tou může být ruční svázání popsaných papírů do knižní podoby. 

U ručně dělaných knih musíte brát v úvahu nejrůznější úskalí, která vás doposud pravděpodobně nikdy nenapadla. Jedinou starostí bylo knihu sepsat, vše ostatní za vás mělo vyřešit nakladatelství. Když se ale vydavatelství distancuje, musejí na řadu přijít vaše šikovné prsty a trocha té umělecké tvořivosti. Nedoporučuji proto výrobu knihy s dětmi, neboť výsledek nebude tolik estetický, třebaže si během práce užijete spoustu legrace. 

Pomoct může internet 

Na internetu naleznete bezpočet video návodů, jak si v pohodlí domova vytvořit vlastní knihu prostým svázáním listů. Pravdou ovšem zůstává, že i při této na první pohled odpočinkové činnosti musíte mít určité logické uvažování a smysl pro detail. 

Jak svázat knihu v pohodlí domova 

Vyžehlené listy přehnete napůl a zase rozložíte a položíte všechny na sebe. Teď přijde to nejhorší- pravítkem si na ten první papír z hromádky načrtněte pravidelně švy. Na A4 je 5 dílku (dlouhé asi 1,5 cm) a na A5 4 díly. Mezi nimi cca 2 cm a na okrajích musejí být taky mezery min. 5 mm. Každý konec dílku propíchněte špendlíkem tak, aby dírka zanechala stopu na všech papírech na hromádce (tzn. musejí na sobě ale rovně ležet, aby všechny dírky byly na prostředku!).  

Z hromady vždy odeberte 6 ks listů na jeden svazeček (je to ale na vás, jak chcete mít tlustý jeden svazeček). Navlíkněte si dvojitě pořádně dlouhou bavlnku (asi by šla i nit, nejlépe režná) a začněte navlékat. První vpich musí být zvenčí na kraji, a pak jen provlékat skrz předpřipravené dírky dovnitř a ven. 

Z vnitřní strany nechejte provázek utažený, ale z vnější ho nechejte volný cca 4 cm. Vzniklé oblouky na vnější straně pak přestřihněte a na každé smyčce udělejte dvojitý uzel. Pozor, aby se provázek nevyvlíkl, ale zároveň řádně utahujte.