Jak se zbavit alergenů v domácnosti 

Alergie jsou pro dnešní dobu typické. Je toho ale mnoho, co pro své zdraví můžeme udělat. Například se pravidelně starat o to, abychom odstranili základní alergeny v prostoru.  

Zaměřte se na postel 

Největší zdroj alergenů je bezesporu naše postel. Sice je krásně uklizená a alespoň dvakrát do měsíce měníme lůžkoviny, to ale nestačí. Roztoči jsou jedním z největších původců alergií, které v domácnosti naleznete.  

Pravidelně byste proto měli měnit matrace, doporučuje se jednou za pět let. Některé matrace již přímo nabízejí antialergenní úpravu, na které se roztoči nezachycují.  

Co ale udělat v mezičase? Pravidelně matrace sluňte a v zimě mrazte. Můžete také přejít k čištění ozónem, i zde budou skvělé výsledky vaší práce. Nezapomeňte pak nechat matraci dobře vyvětrat.  

Koberce nejsou ideální 

Jste zvyklí pravidelně uklízet? Výborně. V tom případě se vám daří odstraňovat velkou část alergenů v místnostech, které obýváte. Vždy byste měli mít na paměti, že koberce nepatří mezi podlahové krytiny vhodné pro alergiky. I když se snažíte, nikdy se vám nepodaří odstranit všechny patogeny. Koberce raději vyměňte za podlahovou krytinu, která je příjemná a hřejivá. Korková podlaha může být zajímavý tip.  

Kontrolujte vznik plísní 

Dalším významným zdrojem respiračních potíží jsou vznikající plísně, které se mohou objevit například za skříní v některé z chladnějších místností, ale také na matraci postele v případě, že nemáte lamelový rošt. Vznik plísní stále kontrolujte a odstraňujte všechna ložiska, na které jste narazili. Vždy používejte ochranné rukavice a brýle a hadr, se kterým ošetřujete plísně, po ukončení práce nekompromisně vyhoďte.  

Alergeny v domácnosti představují neustálou hrozbu pro naše zdraví. Když se nebudeme starat o jejich pravidelné odstraňování, může se stát, že se náš zdravotní stav bude zhoršovat.