Jak namíchat fialovou 

Fialová je barva mystická, je symbolem duchovna a srdečnosti. Vzniká totiž smícháním dvou odlišných barev. Jaké to jsou? Na to se hned podíváme.  

Které dvě barvy tvoří fialovou?  

Fialová je sekundární barva, a proto pro její namíchání potřebujeme barvy základní. A to modrou a červenou. Jelikož fialovou tvoří z větší části modrá, je vhodnější ji použít jako základ a do ní postupně přidávat červenou. Postupným přidáváním dokážete lépe korigovat výsledný odstín a obě barvy se také lépe promísí a vytvoří kompaktnější barvu.  

Existuje tolik různých odstínů fialové! 

Pokud chcete experimentovat, s fialovou můžete. Smícháním purpurové barvy s malým množstvím tyrkysové, dostanete mnohem zářivější a živější odstín fialové.  Pokud vás láka spíše bohatší odstín fialové, přidejte více modré. Na tmavý odstín přidejte trochu černé a každou vytvořenou barvu můžete pomocí bílé zesvětlit. Přidáním bílé tedy dostanete světlý odstín fialové.  Vždy však přidávejte barvu postupně.  

Kam s fialovou?  

Když už si umíte namíchat oblíbený odstín fialové, můžete začít přemýšlet, kde ho využijete. Fialová barva velmi dobře pohlcuje teplo a vytváří pocit chladnějšího prostředí. Proto se skvěle hodí jako kontrastní barva na jednu nebo dvě stěny v místnosti. Dobře vypadá také na doplňcích a dekoracích, například na záclonách, ubrusech či kusovém koberci.  

Modrá, ze které tvoříme fialovou, je barva klidu, zatímco červená přináší energii. Tyto dvě barvy spolu vytváří dokonalou harmonii, podporují relaxaci a meditaci. Fialová se tedy hodí do ložnic či obývacích pokojů.  

S čím fialovou kombinovat? 

K fialové se skvěle hodí bílá, černá nebo šedá. Právě kombinace šedé a fialové je v moderních domácnostech asi nejoblíbenější. Na šedém pozadí fialová skvěle vynikne a dodá prostoru exkluzivitu. Pokud chcete docílit klidnějšího dojmu, použijte kombinaci bílé a fialové. Pastelové odstíny fialové působí s chladnými barvami (zelená, modrá) svěžím, módním a nadčasovým dojmem.