Jak namíchat fialovou
Fialová je barva mystická, je symbolem duchovna a srdečnosti. Vzniká totiž smícháním dvou odlišných barev. Jaké to jsou? Na to se hned podíváme.
Které dvě barvy tvoří fialovou?
Fialová je sekundární barva, a proto pro její namíchání potřebujeme barvy základní. A to modrou a červenou. Jelikož fialovou tvoří z větší části modrá, je vhodnější ji použít jako základ a do ní postupně přidávat červenou. Postupným přidáváním dokážete lépe korigovat výsledný odstín a obě barvy se také lépe promísí a vytvoří kompaktnější barvu.
Existuje tolik různých odstínů fialové!
Pokud chcete experimentovat, s fialovou můžete. Smícháním purpurové barvy s malým množstvím tyrkysové, dostanete mnohem zářivější a živější odstín fialové. Pokud vás láka spíše bohatší odstín fialové, přidejte více modré. Na tmavý odstín přidejte trochu černé a každou vytvořenou barvu můžete pomocí bílé zesvětlit. Přidáním bílé tedy dostanete světlý odstín fialové. Vždy však přidávejte barvu postupně.
Kam s fialovou?
Když už si umíte namíchat oblíbený odstín fialové, můžete začít přemýšlet, kde ho využijete. Fialová barva velmi dobře pohlcuje teplo a vytváří pocit chladnějšího prostředí. Proto se skvěle hodí jako kontrastní barva na jednu nebo dvě stěny v místnosti. Dobře vypadá také na doplňcích a dekoracích, například na záclonách, ubrusech či kusovém koberci.
Modrá, ze které tvoříme fialovou, je barva klidu, zatímco červená přináší energii. Tyto dvě barvy spolu vytváří dokonalou harmonii, podporují relaxaci a meditaci. Fialová se tedy hodí do ložnic či obývacích pokojů.
S čím fialovou kombinovat?
K fialové se skvěle hodí bílá, černá nebo šedá. Právě kombinace šedé a fialové je v moderních domácnostech asi nejoblíbenější. Na šedém pozadí fialová skvěle vynikne a dodá prostoru exkluzivitu. Pokud chcete docílit klidnějšího dojmu, použijte kombinaci bílé a fialové. Pastelové odstíny fialové působí s chladnými barvami (zelená, modrá) svěžím, módním a nadčasovým dojmem.