Co jsou zahřívané tabákové výrobky?

Odpovědět na otázku, co je zahřívaný tabák, lze velmi jednoduše, protože jeho složení je prosté. Jedná se o směs kvalitních sušených a fermentovaných listů keře nicotiniana rustica, ke které se v některých případech dále přidávají aromatické látky. Výsledný materiál se pak balí do jemného papíru, opatřuje se filtrem obsahujícím plast a celulózu a zahřívá se na teploty mezi 300 a 350 stupňů pomocí elektronických zařízení, která jsou k tomu určena. Jedná se přitom o podobnou směs, jakou se plní například dýmky, je ovšem jemněji mletá a obsahuje méně vlhkosti.

Jak vypadají výrobky určené k zahřívání?

Tyto produkty mají podobu krátkých srolovaných tyčinek. Jelikož zahříváním se jejich obsah nemění v popel a neodklepávají se, tak si zachovávají stejný tvar i po použití. Produkty určené k zahřívání a ke spalování nelze vzájemně zaměňovat.

Čím se zahřívání liší od spalování?

Zahřívaný tabák se nemusí zapálit kvůli tomu, aby z něj se z něj uvolnily účinné látky. Místo spalování se pouze elektronicky žhaví na teploty v rozmezí 300 a 350 stupňů, a tak při jeho užívání:

  1. Nevzniká popel.
  2. Do prostoru se neuvolňuje dým, ale pouze aerosol, který se rychle rozptýlí.
  3. Nežloutnou prsty ani zuby.
  4. Není potřeba zapalovač.

Jak se vyrábí produkty pro zahřívání?

Obecně lze říci, že výroba zahřívaného tabáku vyžaduje jiný postup než výroba ostatních produktů z této rostliny. Při předzpracování surovin pro zahřívání se například může použít speciální metoda sušení, která snižuje obsah vlhkosti, čímž zajišťuje správnou konzistenci a rovnoměrné zahřátí. Výrobci produktů pro zahřívání také používají různé poddruhy výše zmíněného keře, jeho celé listy či extrakty z nich a další suroviny, jako jsou aromatické látky, jež mohou připomínat například vůni lesního ovoce nebo citrusů a mentolu.

Kdo se zahříváním přišel?

Zatímco první důkazy o spalování listů majících různé účinky na lidský organismus se datují až do období pravěku, zahřívané výrobky jsou relativně novým vynálezem. Poprvé byly představeny v roce 1988 v Americe, kde však nezískaly úspěch. Ten se dostavil až v roce 2014 a od té doby stále trvá.