Bylinky pro detoxikaci organismu: na které se můžeme obrátit? 

Každý z nás ve svém těle kumuluje nežádoucí látky, ať už pocházejí ze špatné životosprávy, kosmetických přípravků nebo z prostředí kolem nás. Detoxikací pro zlepšíme zdraví, snížíme únavu a zlepšíme psychickou pohodu. K tomu nám mohou dopomoci zástupci rostlinné říše. 

Jujube neboli cicimek 

Rostlina pochází ze subtropického pásma a pro léčebné účinky je možné využít plody, listy i semena. Nejvíce jsou však používány plody, jedná se o téměř černé peckovičky. Kromě velkého množství vitamínu C, obsahují i další vitamíny a minerály jako jsou B1, B12, železo, vápník, hořčík. Plody mají detoxikační účinek. Pomáhají při očistě jater, krve a při onemocnění ledvin. Jujube bojuje s volnými radikály. Pozor, může působit projímavě. Dvakrát denně užíváme dva gramy mletého plodu. Můžeme si jej přidat do čaje nebo jiného nápoje. Maximální denní dávka je 10 g. 

Nopál 

Jedná se o ploché kaktusy s dvěma typy ostnů. Pro své léčebné léčebné účinky se využívají chutné plody. Působí detoxikačně a podporují regeneraci jater. Mají pozitivní vliv na snižování škodlivého cholesterolu. Příznivě působí na střeva a bojují proti kardiovaskulárním onemocněním. Půl čajové lžičky dobře rozmíchat ve vodě a pít třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem. 

Flor de Arena 

Drobná rostlina rostoucí v oblastech Peru, vyskytuje se ve vyšších nadmořských výškách. Má silně detoxikační účinky, očišťuje organismus jako celek. Pomáhá při překyselení žaludku a zánětech ledvin. Má zklidňující účinky a zlepšuje stav pokožky. Denní dávka je 3 g sušené rostliny, která se zalije litrem vody. Čaj se popíjí ve třech dávkách během dne, rozhodně nepřekračujte denní dávku. 

Kombu 

Mořskou řasu vyskytující se především v chladnějších vodách. Řasa pomáhá čistit krev, zbavuje tělo těžkých kovů. Odstraňuje toxiny, hromadící se v tlustém střevě a posiluje játra. Pomáhá při průjmových onemocněních. Snižuje cholesterol a pomáhá s odbouráváním tuků, především díky obsaženému jódu. Sušenou řasu je možné použít do polévek nebo povařenou upravenou jako salát. Lze z ní připravit i čaj, kdy se kus sušené řasy nechá asi 15 minut povařit ve vodě. Následně se čaj scedí a pravidelně popíjí. 

Červená řepa 

I na první pohled obyčejná zelenina pomáhá detoxikovat organismus. Nejlépe se k tomuto účelu hodí šťáva, do které můžeme přidat zázvor a citrusy. Samotná řepa pomáhá čistit střeva a játra. Má močopudné účinky, pomáhá vylučovat sůl z těla. Podporuje tvorbu červených krvinek. Zlepšuje vzhled pleti a stav vlasů a nehtů.