Modré světlo. Jak vám může poškodit zdraví?

Modré světlo na nás září z různých obrazovek. Převážně se jedná o notebooky, mobilní telefony, počítače a tablety. Jak je to skutečně s jeho účinkem na zdraví? Může dlouhodobé sledování těchto zařízení způsobit zdravotní obtíže?  

Co je to modré světlo? 

Nejde o lidský vynález, jelikož modrému světlu jsme v přírodě vystaveni denně. Přirozený proces ale funguje tak, že světlo k večeru postupně ubývá a tělo se tak přirozeně připraví na spánek. Lidé se ale naučili podobné světlo využívat v zářivkách a chytrých zařízeních. Taková skutečnost proto může u některých lidí způsobovat nespavost. 

Zatímco během dne vám může modré světlo naopak prospívat a zvyšovat vaši efektivitu, například v práci, večer je tomu naopak.  

Večer se mu vyhýbejte 

Pokud se mobilnímu telefonu věnujete přes den nebo ke svému zaměstnání používáte počítač, nemusíte mít strach, že by tato skutečnost měla významný vliv na vaše zdraví. Ve večerních hodinách, obzvlášť pár minut před spánkem se mu ale vyhýbejte. Večerní lampu raději vybavte žárovkou nebo zářivkou se žlutým či bílým světlem.  

Modré světlo výrazně ovlivňuje hladinu melatoninu v těle, což může způsobovat nesprávnou funkci procesů v těle. Některá elektronická zařízení s obrazovkou mají také funkci večerního osvětlení, které tlumí modré světlo na minimum a vám se pak bude lépe usínat.  

Nespavost s sebou nese další problémy 

Pokud trpíte nespavostí dlouhodobě, může to mít vliv na vás mozek a pozornost. Když se tělo pravidelně nedostane do hlubokého spánku, těžko zpracovává vjemy, které za celý den přijalo a také se nemohou uvolnit a regenerovat důležité části těla včetně všech základních orgánů. 

Nastavte si proto své elektronické zařízení do večerního režimu a omezte jeho funkce. Před spánkem se spíše snažte naladit do klidového režimu, který vás postupně unaví a vy pak nebudete celou noc počítat ovečky.